Víte, co je to TFA?
Zkratka TFA pochází z anglického sousloví Toughest Firefighter Alive. V překladu to znamená “Nejsilnější hasič přežije”. Jde hasičský víceboj jednotlivců, který prověřuje fyzickou a psychickou připravenost hasičů. Hasič je ustrojen do zásahového obleku včetně zásahové přilby, dýchacího přístroje (a to aktivního i pasivního), rukavic a zásahových bot. Zásahový komplet váží cca 17kg. Závodník simuluje práci hasiče při zásahu. Disciplíny soutěží TFA nejsou vždy stejné, ale jsou podobné extrémní fyzické náročnosti a liší se podle podmínek pořádajících měst.
Reprezentace Hasičského záchraného sboru ČR v TFA se zúčastnila ve dnech 7. – 14. září 2024 patnáctých Světových hasičských her, které hostilo dánské město Aalborg. Hry byly uspořádány tradičně ve stylu olympijských her. Na úvod Her byl uspořádán zahajovací ceremoniál a poté se účastnilo na 3 000 hasičů z celého světa soutěží ve více než 40 disciplínách.
Pro 8 členů reprezentace byly stěžejní dvě disciplíny. Jedná se o výběh schodů (Stairrun) a královskou disciplínu Toughest Firefighter Alive (TFA).
Hned první soutěžní den Her, neděle, prověřila rychlost hasičů v disciplíně Stairrun. Jelikož se v Aalborgu nenachází výšková budova vhodná k disciplíně výběh schodů, tak využili pořadatelé venkovního schodiště vedoucího k vysílači umístěného na kopci uprostřed města. Startovní listina byla plně obsazena závodníky ze 32 zemí celého světa. Časy nejlepších se pohybovaly kolem tří minut. Sílu konkurence potvrzovaly časy, kdy rozdíly mezi prvním a pátým místem v některých věkových kategoriích byl pouhé 3 vteřiny. Zisk medailí a umístění reprezentantů ve věkových kategoriích byl následující: Daniel Kouřil (HZS OLK) zlato, Michal Přecechtěl (HZS OLK) stříbro, Pavel Kouřík (HZS PLK) a Marek Víšek (HZS PAK) čtvrté místo, Ondřej Rybnikář (HZS ZLK) 8., Michal Brousil (HZS JČK) 12. a Zdeněk Král (HZS PAK) 7.
V disciplíně TFA soutěžilo téměř 250 závodníků z 31 zemí. Celkem se soutěžilo po dobu tří dnů a reprezentaci HZS ČR v TFA doplnili dobrovolní hasiči z různých koutů ČR. Celkem zde bylo 34 českých hasičů a závodníci z Česka dokázali dominanci v tomto sportu.
Ve středu, první den věnovaný disciplíně TFA, se postavili na start všichni závodníci ve věku 30-40 let. Kategorii do 35 let ovládl úřadující Mistr světa v TFA Michal Brousil (HZS JČK). S časem 6:02 zvítězil a obhájil titul Mistra světa v TFA. Pavel Kouřík (HZS PLK) se umístil s časem 6:41 na skvělé, avšak nepopulární čtvrté pozici. V kategorii do 40 let chyběly pouhé tři sekundy Zdeňkovi Královi (HZS PAK) na vítězství a získal s časem 6:44 stříbrnou medaili. Čtvrteční den patřil nejzkušenějším hasičům. Věkovou kategorii do 50 let opanoval s časem 6:47 nesmrtelný Michal Přecechtěl (HZS OLK) a na podiu si převzal zlatou medaili. V kategorii do 55 let zvítězil s nádherným časem 7:14 ostřílený borec z HZS OLK Daniel Kouřil.
Páteční závodní den patřil nejmladší věkové kategorii do 30 let. Tu ovládl s časem 6:04 Ondřej Rybnikář (HZS ZLK), zvítězil a v absolutním pořadí se umístil na 2. místě. Dále se v pátek utkala na startu věková kategorie do 45 let. Výsledky této kategorie byly napínavé až do posledního okamžiku. Zkušený závodník Roman Viej (HZS MSK) předvedl skvělý výkon na schodech, kterým dorovnal čas průběžně vedoucího Alora Kasepolda z Estonska. S časem 6:39 a rozdílem desetin, možná setin sekundy zvítězil v této věkové kategorii. Na Marka Víška (HZS PAK) bohužel zbyla s časem 7:14 „bramborová“ medaile.
Chtěli bychom PROGRESSU poděkovat za dodání krásného a pohodlného oblečení pro oficiální reprezentaci HZS ČR v TFA. Vaše krásné a pohodlné oblečení vzbudilo zájem nejen zahraničních závodníků. Několikrát jsem postřehl pochvalu hezkého designu a prosby o výměnu oblečení s jiným týmem.
Děkuji za letošní spolupráci.
npor. Ing. Jan Haderka
komisař - velitel HS Holešov
HZS Zlínského kraje, ÚO Kroměříž