Čas od času musíte vyzkoušet nové věci či si ověřit, že ty staronové stále fungují báječně. Takže jsme vyrazili na Island na opravdickou polárnickou výpravu otestovat novou kolekci „Merino Wool“ od našich dlouholetých partnerů a výrobců nejlepšího funkčního oblečení a kamarádů z Písku. Česká značka nás prostě baví.
Jak to vlastně celé začalo? To bylo nebylo loni v Nepálu, kdy se naší výpravy do Horního Mustangu, posledního Tibetu na světě, zúčastnil i známý český dokumentarista, cestovatel, filmař, ale hlavně zkušený polárník Petr Horký, neboli „Horkáč“. Slovo dalo slovo a vzhledem k tomu, že si chce Peťa někdy časem vyzkoušet s námi vyšší kopec, tak nám nabídl účast na zimním přechodu vnitrozemského islandského ledovce, aby netrpěl jenom on. Prý, vyzkoušíme si, jaké jsou rozdíly mezi těmi našimi výpravami a co je naopak podobné. Mně to bylo sice jasné od začátku, že to společné je zima, ale výzva je výzva.
Obzvláště, když již přislíbili účast další kámoši, se kterými nuda nikdy není. Adam Záviška a náš věrný parťák posledních let Petr Jan Juračka, neboli veselý Jurajda. Nakonec se k nám ještě přidali další skvělí parťáci, výborný fotograf Kuba Cejpek a mladá Kristína a starší paní J Ivana, pokusný králíček, neboť třeba nikdy před tím nespala ve stanu. Ale dala to hrdinně.
Island nás moc nadchnul, i přesto, že datumové naplánování naší akce nebylo zrovna asi nejlepší. Jenže, aby se všichni z nás tak strašně rozlítaní po světě někdy někde potkali je již samotný zázrak. Březen s jeho zvraty počasí nás dost vytrestal a z naší plánované polárnické výpravy se stala spíše výprava plovárnická s poznáváním Islandu. Již na začátku bylo vůbec obtížné se dostat na ledovec. Takže jsme neustále přesouvali velké množství materiálu (sáně, lyže, stany a další kraviny) sem a tam po Islandu. Když již jsme se konečně na ledovec dostali a začali pochodovat, tak se nám to líbilo moc. Nicméně to nemělo dlouhého trvání a noční vichřice, která pokračovala i další den a byla předpovídaná i dále nás doslova sfoukla. Asi bychom dokázali nějak pokračovat při přechodu ledovce, ale riziko roztrhání stanů s nejistotou bezpečného návratu rozhodla, že se vracíme zpět do „civilizace“ a počkáme na další lepší počásko. To bohužel už nepřišlo. Nebo tedy přišlo, ale ne na tak dlouhou dobu, co bychom potřebovali a na ledovec jsme se již nevrátili. Naopak jsme si užili další dobrodrůžo spojené s poznáním Islandu. Zamrzlá řeka a ledopády, termální koupačka, uzavírka silnic kvůli silnému větru, polární záře a další atrakce. Každopádně na tento výlet, kdy jsme sice nedosáhli našeho cíle, budeme vzpomínat radostně! A Islande my se vrátíme!
Díky PROGRESSU za podporu a teplé spodní prádlo, které se nám tady vážně moc hodilo a osvědčilo se jako spolehlivá a funkční první vrstva i v těchto extrémních podmínkách.